logo

UDRUŽENJE MLADIH SA HENDIKEPOM NIKŠIĆ


ZAVRŠENA REALIZACIJA PROJEKTA „ZAPOSLENJEM DO VEĆE INKLUZIJE OSI U DRUŠTVU“


 

Dvije osobe dobile posao kroz projekat „Zaposlenjem do veće inkluzije OSI u društvu“

Udruženje mladih sa hendikepom Nikšić danas je obilježilo završetak projekta „Zaposlenjem do veće inkluzije OSI u društvu“. Projekat je realizovan u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore, a u partner je bio NVO GEO-EKO Montenegro.

Nakon 12 mjeseci trajanja projekta, dvije OSI su dobile zaposlenje na period od devet mjeseci.

Kako je kazao Nenad Mijušković ispred Udruženja mladih sa hendikepom Nikšić, u Crnoj Gori lica s invaliditetom se suočavaju sa brojnim problemima u svakodnevnom funkcionisanju, a naročito kada je u pitanju ostvarivanje prava na rad i zapošljavanje. Iako postoje brojni pravni propisi kojima se definišu povoljni uslovi za ostvarivanje prava u ovoj oblasti, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, kako je istakao, na dan 25.04.2019. godine nalazilo se 9.814 lica s invaliditetom.

„Razlog tome je taj što poslodavci nerijetko stigmatizuju pripadnike ove populacije i ne pokazuju interesovanje da ih zaposle, zbog brojnih predrasuda i uvriježenog mišljenja da lica sa invaliditetom ne posjeduju potrebne vještine i sposobnosti koje su neophodne za obavljanje radnih zadataka, te se u najvećoj mjeri odlučuju da plaćaju poseban doprinos u Fond za profesionalnu rehabilitaciju, nego da zapošljavaju lica s invaliditetom. Na osnovu navedenog dolazimo do zaključka da je motivacija privrede i biznis sektora za korišćenje beneficija za zapošljavanje lica sa invaliditetom na niskom nivou“, kazao je on.

Realizacijom predloženih projektnih aktivnosti doprinijeli su, smatra, unaprjeđenju poštovanja ljudskih prava lica s invaliditetom, posebno u dijelu ostvarivanja prava na rad i zapošljavanje.„Važnost ovog projekta se ogleda u tome što smo sprovođenjem planiranih aktivnosti osposobili za rad šest lica sa invaliditetom i zaposlili četiri lica s invaliditetom, kao i povećali nivo njihovih stručnih i radnih kvalifikacija kroz organizovanje obuka i zapošljavanje kod poslodavca iz NVO sektora. Uzimajući u obzir sve navedeno, opšti cilj projekta je bio doprinos većem stepenu poštovanja ljudskih prava lica s invaliditetom i prevencija socijalne isključenosti ovih lica“, objasnio je Mijušković.

U okviru realizacije projekta odabrali su šest lica s invaliditetom koje su obučili za rad na određenim pozicijama u NVO sektoru.

„Kako bi lica s invaliditetom osposobili za nesmetano obavljanje radnih obaveza i zadataka, prvenstveno smo obezbijedili neophodnu opremu i materijal za rad na novootvorenim radnim mjestima, a sve u cilju efikasnijeg i kvalitetnijeg obavljanja posla. Osim toga, za lica s invaliditetom u okviru aktivnosti osposobljavanje lica s invaliditetom za rad u NVO sektoru bile su organizovane obuke za vođenje administrativnih i računovodstvenih poslova, obuka za pisanje projekata kao i obuke za rad u IT i PR sektoru“, dodao je on istakavši da ih je u implementaciji projekta omela pandemija Covida-19, ali da su izuzetno zadovoljni radom učesnica koje su u tom periodu svoje svakodnevne obaveze za Udruženje obavljale od kuće, koristeći savremenu tehnologiju.

Želja Gorana Damjanovića ispred NVO GEO-EKO Montenegro je da se ubuduće OSI ne zapošljavau preko projekata, već da bi to bi trebalo da bude jedan dugotrani program države i javnih institucija.

„Radili smo obuku OSI isključivo za rad u NVO sektoru, nadam se da će u budućnosti biti nekih kvalitetnih programa i projekata za zapošljavanje tih istih lica u državnim institucijama, da ne bude kao svake godine da se više partneri opredjeljuju za uplaćivanje određenih sredstava za zapošljavanje istih, nego će se ta lica zaposliti, a svi znamo da je to veliki problem. Tako da ćemo mi nastaviti da budemo partneri na svim ovakvim projektima i ubuduće i nadam se uspješnoj saradnji na drugim poljima“, istakao je on.

Jasna Marković jedna od šest osoba koja je završila obuku, pa ostala među četiri zaposlene, a sad je jedna od dvoje koji su ostali da rade još 9 mjeseci. Ova obuka je, kako je kazala, bila raznolika.

„Na samom početku osnovni cilj je bio da se uključe OSI sa ciljem njihove zaposlenosti, ali takođe da se probudi svijest građana koliko je teško da se zaposle OSI i da se stavi akcenat na cjelokupan problem. Obuka je bila temeljna, kako predavača tako i nas koje smo bile predane i stekle smo liepo iskustvo. Preporučila bih svakome i dala apel da se ne odbija nijedan projekat koji bude ovakav, da ljudi učestvuju jer pruža velike vidike i mogućnosti“, zaključila je ona.

Ovaj projekat je podržan od strane Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, a vrijednost budžeta je oko 50.000 eura.